Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… A co pod choinkę?

Chcemy, żeby nasze dzieci miały to, co najlepsze – ale jak to zrobić i równocześnie nie popaść w nadmierny konsumpcjonizm oraz mnożenie stert zbędnych produktów? Mamy dla Was kilka wskazówek!

  • Lista prezentów. Jeśli ją stworzycie wraz z dzieckiem, macie gwarancję, że dostanie ono to, o czym marzy, a także macie realny wpływ na posiadane w domu rzeczy. Lista eliminuje powtórzenia książek, autek, lalek czy zestawów klocków. Kierujcie się przy tym realnymi potrzebami dziecka i jego prawidłowym rozwojem.

 

  • Prostota. Im prostszy w swojej postaci podarunek, tym więcej przestrzeni na rozwój wyobraźni, kreatywności i zdolności kognitywnych dziecka.

 

  • Jakość. Lepiej kupić jeden, a droższy prezent, który będzie trwalszy i bezpieczny dla dziecka, niż kolejny bubel, który zepsuje się po krótkim czasie lub zostanie rzucony w kąt i zapomniany. Za jakością idzie też ekologia – mniej znaczy więcej dla środowiska!

 

  • Materiał. Starajcie się decydować na produkty bezpieczne dla dziecka (posiadające atesty bezpieczeństwa) oraz takie, które będą mu służyć długi czas. Bez względu na wiek dziecka warte przemyślenia są produkty z drewna!

 

  • Słodycze. Powinny być dawane tylko w konsultacji z rodzicami obdarowywanego dziecka – nie każdy pozwala na wszystkie ich rodzaje, a ponadto maluchy mają czasami alergie, o których wiedzą tylko najbliżsi. Jeżeli decydujecie się na słodycze, warto poszukać takich, które w składzie mają tylko naturalne składniki.

 

  • Bony do konkretnych sklepów. Jeśli nie znacie dobrze potrzeb dziecka, które chcecie obdarować (np. należącego do rodziny dalszych znajomych), możecie zdecydować się na bon prezentowy. Wówczas opiekunowie malucha sami zdecydują, co z oferty danego sklepu najbardziej mu się przyda.

 

  • Prezenty niematerialne. Przemyślcie takie podarunki jak bony na zajęcia dodatkowe, karnet do zoo czy bilet na wydarzenie kulturalne dostosowane do wieku dziecka. Takie prezenty dają przyjemność na dłużej!

 

A jeżeli nie lubicie opiekunów obdarowywanego dziecka… to kupcie mu zabawkę świecącą i grającą! 😊

Natalia Sonik

Źródła fotografii:

  1. Obraz Yvette Fang z Pixabay
  2. Obraz Djordje Vezilic z Pixabay